Bezárás

Történetünk

2022

Sikeres találkozások éve

Szakemberek vezetésével Múzeumpedagógiai – Demens foglalkozásvezető című 30 órás képzést tartottunk. Valamennyi résztvevő tanúsítványt szerzett.

Az év második felében zárult a New European Trends in Senior Development Erasmus + projektünk. Az együttműködés eredményeként összeállított módszertani kézikönyv online formában angol, magyar és német nyelven is elérhető.

Véget ért a STOP! Erasmus+ stratégiai partnerségi pályázatunk is. A projektben elkészült online tanulási platform népszerűsítése a következő évben megvalósuló GYIA projektünk célja.

A KIFE Kerkai-díjainak átadására a Kerkai Jenő tiszteletére rendezett konferencián került sor. Az ifjúsági kategóriában a Gesztes Olympia és Vikor Csaba házaspár, felnőttképzés kategóriában pedig Lindeisz Ferenc, a KIFE előző elnöke vehette át a díjat.

2021

Online versus offline

A KIFE online előadássorozattal kapcsolódott be az Önkéntesség Magyarországi Éve országos kezdeményezésbe.

A KIFE egyik önkéntese, Vas Gyula Andrásné lett az Év megyei Önkéntese a Legaktívabb Idős Önkéntese kategóriában.

New European Trends in Senior Developments Erasmus+ stratégiai partnerségi pályázatunk keretében több nemzetközi tréninget valósítottunk meg a partnerországokban.

Miénk itt a tér! 2.0 című projekt keretében a Kerkai Jenő Ifjúsági Közösségi Tér fiataljai kulturális programokon és mentorfoglalkozásokon vehettek részt, amelyekről egy összefoglaló kisfilm is készült.

2020

Élet a Covid idején

A KIFE 25 éves jubileumi háromnapos konferenciája zajlott januárban, melynek keretében Kerkai-díj átadására került sor. Az ifjúsági és felnőttképzési kategóriában egyaránt B. Balogh Edit, a KIFE leköszönő ügyvezető igazgatója vehette át.

Az évre nagyon rányomta bélyegét a corona vírus világjárvány. Több projektünk függőben maradt, tolódott.

Idősen is fiatalosan – seniorok aktivizálása címmel 80 órás képzésünk valósult meg.

A Kerkai Jenő Tini Tanoda a Vissza az életbe! projekt keretei között kulturális és hagyományőrző kirándulásokat szervezett a fiatalok számára. Szeptember végén azonban bezárta kapuit.

Helyette 2020 októberében megalakult a Kerkai Jenő Ifjúsági Közösségi Tér, a KIFE fiatalokat támogató mentorprogramja.

2019

A szervezeti struktúra átalakítás folytatása, kapcsolatok bővítése

A szervezeti struktúra átalakítása sikeresen lezajlott, amely alapján végül 5 fő fejlesztési területet azonosítottunk:

a) Ifjúságfejlesztés

b) Senior fejlesztés

c) Közösség- és civilfejlesztés

d) Nemzetközi együttműködések

e) Egyesületi és hálózatfejlesztés

Ez évben „Kalandozások a keresztény kultúrában” elnevezésű projektünk az ifjúság számára hozza közelebb a keresztény értékeket, a keresztény felekezetek és ifjúsági csoportok munkáját.

Év végén kapcsolódtunk be a STOP! Child sexual abuse prevention: New methods, topics and approaches in European context című nemzetközi stratégiai partnerségi projektbe, amelynek célja a gyermekek szexuális bántalmazásának prevenciója.

Elkezdtük a New European Trends in Senior Development című nemzetközi stratégiai partnerségi projekt koordinálását, amely az idősek fejlesztési lehetőségeivel kapcsolatos jó gyakorlatok megismerését és cseréjét célozza a négy partnerország között.

2018

Strukturális átalakulás, bővülés, nemzetközi kapcsolatok

Ebben az indult a kétéves Együtt a tudásért – transznacionális együttműködések című projekt, amelyet határontúli (erdélyi és vajdasági) partnerszervezetekkel történő szoros együttműködésben valósítunk meg.  

A Kerkai Jenő Tini Tanoda újabb támogatási periódust zárt az év végén, a tanodai programban résztvettek diákok, szülők, barátok, tanárok, foglalkozásvezetők és együttműködő partnerek.

Ebben évben új szervezeti struktúra bevezetése valósult meg pilot jelleggel. Az eredmények szerint az egyes fejlesztési területeken kialakított munkacsoportok hatékonyabb munkavégzést tesznek lehetővé. 

A KIFE fő fejlesztési munkacsoportjai: Seniorok fejlesztése, Ifjúságfejlesztés, Közösségfejlesztés, Civil fejlesztés, Nemzetközi együttműködések.

2017

Új projektek és programok

Számos olyan projektet indítottunk útjára, amelyet uniós finanszírozással valósítunk meg. A projektekben alapoztunk a korábbi eredményekre, tapasztalatokra, mégis újszerű, innovatív megoldásokat keresünk a következő tématerületeken:

a)  Kerkai Jenő Tini Tanoda a hátrányos helyzetű diákok felzárkóztatásáért

b)  Vitalitás közösségfejlesztési program kiterjesztése új településekre (Szentes és Szegvár), erősítése a korábbi fejlesztési pontokon (Csongrád és Derekegyház)

c)  Seniorok fejlesztése és társadalmi aktivizálása a Szegedi kistérségben

d)  Seniorok IKT kompetenciáinak erősítése, digitalizáció hatása a seniorokra

2016

Középpontban a vidékfejlesztés

Folytatódik a  „Vitalitás projekt” címmel öt vidéki településen (Csongrád, Derekegyház, Kunszentmárton, Szatymaz, Újkígyós) 2015-ben megkezdett programsorozat.

Új képzésünk a KIFE Nők a civil életben projektje keretében: „Társadalmi élet fejlesztése vidéken és városon” c. képzéssorozat, Budapesten 2016 márciusától.

Ősztől egy nemzetközi együttműködésben veszünk részt partnerként, amelynek célja az idősek IKT kompetenciáinak fejlesztése, az intergenerációs együttműködések elősegítése. A projektben dán, máltai, erdélyi és magyar szervezetek vesznek részt.

2015

20 éves a KIFE – Jubileumi közgyűlés

A jubileumi év alkalmából valamennyi tagszervezetet meglátogattuk, ahol a jövőkép továbbépítésén gondolkodtunk. 2015. április 14-én jubileumi közgyűlésen idéztük vissza a múltat és terveztük a jövőt.

„Vitalitás helyi családokkal a vidéki települések életéért” címmel öt vidéki településen (Csongrád, Derekegyház, Kunszentmárton, Szatymaz, Újkígyós) indult meg a közösségépítés, a település társadalmi életének fellendítése lakossági fórumok, workshopok, szemináriumok, intergenerációs napok és önkéntes akciók formájában.

„Senior-Kortárs Csoportvezető képzés” cimmel szeptembertől indult új – az időskorúak korosztályát felkaroló – képzés.

2014

A KIFE Elnöksége a 2014-15-ös évet jubileumi évnek hirdette meg

A KIFE Elnöksége a 2014-15-ös évet jubileumi évnek hirdette meg.

„PONT Te kellesz! – Ifjúsági közösségfejlesztés városon és vidéken” című projektünk 2014. február elején konferenciával zárult.

Grundtvig – Senior önkéntes csereprogramot valósítottunk meg osztrák partnerek közreműködésével 2014-15 évben.

Házasságra felkészítő szeminárium tartottunk az NCSSZI támogatásával.

2013

Új arculat, új név, új tagsági forma

A KIFE hosszú neve 2013-tól Katolikus Ifjúsági és Felnőttképzési Egyesület, így lehetővé válik szervezetek mellett magánszemélyek csatlakozása is pártoló tagként. Ezzel együtt járt a KIFE arculat és a KIFE honlap teljes megújításának a folyamata.

Képzők képzése programunk ez évben zárult, így fontos feladat a kifejlesztett képzések fenntarthatóságának tervezése.

„Felnőttképzési csoportvezető” képzés

2012

„PONT TE kellesz!” projekt

Több, új, nagyszabású projektet indítottunk:

„PONT Te kellesz! – Ifjúsági közösségfejlesztés városon és vidéken” címmel három helyszínen (Eger, Székesfehérvár, Szombathely) ifjúsági információs pontokat nyitottunk és nemformális képzéseket tartottunk a fiataloknak.

„Civil szervezetek nyilvánossági munkájának fejlesztése” címmel új programunk indult, amelynek célja, hogy a civilek munkájának fellépését a világban elősegítse, külső kommunikációjukat fejlessze.

„Nők a civil életben” című projektünk ez év decemberében konferenciával zárult, amelynek témája: „Minden befejezésben van egy új kezdet”.

2011

„Train the trainer” vezetőképzések

Elindult a felnőttképzési szakemberek képzését megcélzó fejlesztő programunk, amelynek keretében „Felnőttképzési Csoportvezető Képzés” címmel akkreditált képzést és „Vezetői helyzetek és megoldások felnőttképzési csoportok működtetésében” címmel szakmai továbbképzést hirdettünk meg.

Új lendülettel folytatódott a „Nők a civil életben” című projektünk (www.nokacivileletben.hu), amelynek keretében női kerekasztalok kerültek megrendezésre Hernádon, Lajosmizsén és Mártélyon. Műhelymunka sorozatok indultak kezdő és haladó szinten azoknak a hölgyeknek, akik a civil életben szerepet vállalnak önkéntesként vagy tisztségviselőként.

Szervezetünket felkérték, hogy a Felnőttképzési Akkreditáló Testületbe tagot delegáljunk, így 2012-től Jusztin István (a szegedi Sík Sándor Piarista Egyetemi Szakkollégium igazgatója) lát el FAT tagsági feladatot.

2010

Határon átnyúló együttműködések

Több projektgeneráló műhelymunkát tartottunk határontúli együttműködésben (Vajdaság és Erdély) az NCA támogatásával, amelyek középpontjában a felnőttképzés, különös tekintettel a nemformális képzések áltak.

Folytatódott, majd az év folyamán lezárult a TÁMOP 2.5.1 keretében támogatott Felnőttképzési Civilhálózat projektünk.

Kialakult az online adatbázis, amely azóta is folyamatosan gyarapodik szakértőkkel és képzési szervezetekkel. (www.fchalozat.hu)

2009

„Felnőttképzési Civil Hálózat” és „Nők a civil életben” projektek

A KIFE elindította a Felnőttképzési Civil Hálózat építését szolgáló érdekképviseleti projektet a Magyar Népfőiskolai Társasággal konzorciumban (TÁMOP 2.5.1. finanszírozással).

Megkezdte a Nők a civil életben című többirányú projektet, amely a civil szféra jó gyakorlatát kívánta bemutatni a nők szemszögéből (NCA és EACEA támogatással).

Elindította a tagszervezeteket és szakmai partnereket szolgáló Felnőttképzési Civil Hírlevelet, hogy aktuális tájékoztatást biztosítson a felnőttképzés civil szereplőinek.

2008

Tanulmányút svájci felnőttképzési intézményeknél

A KIFE tagszervezeti képviselőknek partnerség-építő programot szervezett: svájci-lichtensteini tanulmányutat, információs napokat, jövőtervező műhelyeket, nemzetközi konferenciákat.

Ekkor véglegesedett a KIFE következő évekre szóló stratégiai terve, amelyben képzési programok minőségi fejlesztése, a civil szervezetek erősítése, a felnőttképzési érdekképviselet és az együttműködésen alapuló szakmai projektek álltak az előtérben.

2007

„Civil Intelligencia – Keresztény Nonprofit Partnerség”

Civil Intelligencia (CIQ)- Keresztény Nonprofit Partnerség címen szakmai összefogást alakított ki 6 civil szervezettel, ahol három tematikus területen (ifjúságnevelés, civil hálózatok fejlesztése, önkéntesség) szakmai anyagok készültek, képzések kerültek fejlesztésre. kutatásokat végeztek.

2006

Székhelyváltozás

A KIFE ügyviteli irodája új helyre költözött, amelynek megvásárlását több külföldi adományozó tette lehetővé. Címünk 2006-tól: Szeged, Kolozsvári tér 12/B.

A KIFE aktívan részt vesz az Európai Katolikus Felnőttképzési Szövetség (FEECA) munkájában, delegáltját, B. Balogh Editet a FEECA ez évben alelnökké választotta, amely tisztségében azóta is tevékenykedik.

Elkészült a KIFE első honlapja, amely a kife.kife.hu oldalon tekinthető meg.

2005

Jubileumi konferencia

A 10 éves jubileum alkalmából Jubileumi Konferencián mutatta be a KIFE a szervezet eddigi működését, a katolikus felnőttképzés aktuális helyzetét. A konferencián került elsőként átadásra a Kerkai-díj, amellyel évente jutalmazhatók az ifjúsági és felnőttképzés kiemelkedő személyei.

Ekkorra készült el a KIFE első promóciós CD-je, amely bemutatja az egyesület tevékenységét, szakmai működését.

Szervezetünk bekapcsolódott az InfoNet nevű nemzetközi projektbe, amely 15 ország összefogásával Grundtvig 4 program keretében megvalósult program. Célja egy európai felnőttképzési portál létrehozása, valamint tematikus szakmai hírlevelek megjelentetése.

2004

Szakmai Tanácsadó Testület

A KIFE Szakmai Tanácsadó Testületet (SZTT) hozott létre, amelynek tagjai a magyar felnőttképzés kiemelkedő szakemberei. Az SZTT feladat a KIFE szakmai tevékenységének kísérése és tanácsadás.

2002

Felnőttképzési nyilvántartásba vétel

A KIFE-t, mint felnőttképzési tevékenységeket és szolgáltatásokat folytató intézményt, először az OKÉV, majd a Csongrád Megyei Munkaügyi Központ regisztrálta. Jelenlegi felnőttképzési nyilvántartási száma: 00085-2009.

2001

Diákönkormányzatok fejlesztése Európában, Bioetika

A KIFE munkatársai először vettek részt nemzetközi együttműködésekben. 2001-2003 között a KIFE koordinálta a Comenius 3.1 projektben megvalósított aktív állampolgárságra nevelés programot, eredményeképpen módszertani kiadvány született diákönkormányzatok módszertani fejlesztésére.

Szervezetünk részt vett két Grundtvig 2 program által támogatott projektben partnerként, melyek címe: Bioetika, és Tanulási szokások Európában.

1999

Pályázati rendszer kialakítása a katolikus felnőttképzési programok támogatására

A Német Püspöki Kar Renovabis Segélyszervezete támogatásával pályázati rendszert dolgozott ki a katolikus egyház társadalmi tanításának terjesztését szolgáló képzési programok számára. A pályázati rendszer sikeresen működött 1999 és 2007 között, amelynek keretében számos új kezdeményezésű képzési programot támogatott a KIFE.

1996

FEECA tagság

A KIFE bekapcsolódott a FEECA (Európai Katolikus Felnőttképzési Szövetség) munkájába. A magyarországi képviselőt, Horváth Józsefet (Martineum Felnőttképzési Akadémia igazgatóját), később a szövetség alelnökévé választották, amely tisztet 4 évig töltötte be.

A KIFE hosszú neve Katolikus Ifjúsági és Felnőttképzési Szövetségre változott, így is erősítve ernyőszervezeti identitását.

1995

A KIFE hivatalosan megkezdi munkáját

A KIFE bírósági nyilvántartásba vétele: Pk.60.008/1995/2 számon

1994

Szervezetalapítás

A német AKSB (Arbeitsgemeinschaft Katholisch-Sozialer Bildungswerke) kezdeményezésére decemberben katolikus szervezetek létrehozták a Katolikus Ifjúsági és Felnőttképzési Egyesületet, a KIFE-t. Az alapító tagok olyan szervezetek voltak, amelyek tevékenysége vagy annak egy része az ifjúsági és felnőttképzéshez kapcsolódik.

Megszakítás